اللهم و صلّ علی الطاهرة البتول، الزهراء ابنة الرسول، امّ الائمة الهادین ... و مستودعاً لحکمة؛ (بحارالانوار ، ص 181) اللهم صلّ علی فاطمة بنت نبیّک و زوجه ولیّک و امّ السبطین الحسن و الحسین ...؛(بحارالانوار، ج 99 ، ص 45) اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و سرّ المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
درباره ما مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
سفینه - کتاب سفینه
شنبه ، 25 آذر 1391 ، 10:27

بسمه تعالی

 

  •     رسول خدا صلی الله علیه و آله در حدیث گران سنگ ثقلین ، هدایت امّت را در گرو پیروی از دو یادگار ماندگار خود-قرآن و عترت- می دانند و امّت را به تمسک به این دو فرا می خوانند. این وصیت جاودانه پیامبر رحمت ، جنبه های گوناگون دارد که با وجود تلاش های مأجور و مشکور ، هنوز به قدر کافی تبیین نشده است.یکی از این جنبه ها ، کاربرد آن حدیث در عرصه پژوهش های دینی بعنوان تنها محک برای آزمون اندیشه های دینی است و هر که راه هدایت می جوید ، باید این طریق را بپوید.
  •     اطلاعات ، همه از عطش فزاینده جهانی به شناخت دقیق و تحلیل اسلام حکایت دارد ، و آمادگی مخاطبان وظیفه عقلی را بر عهده هر فرد می گذارد که برای ابلاغ پیام هدایت به دیگران با تمام توان بکوشند.
  •     از آنجا که ایمان مبتنی بر علم و معرفت می تواند برای فرد و جامعه سود برساند و معرفت دینی چنان بار سنگینی دارد که حتی در چارچوب «علم دین » نمی گنجد نهال باور را در درون انسان بارور می کند و عمل را در پی دارد. باید فرآورده های دینی را به سمت «دین داری» نه «دین دانی» حرکت داد .
  •     نظرسنجی نخستین مرحله بررسی و ارزیابی است و باید در برنامه های دینی به «اثرسنجی» برسیم، که بررسی و ارزیابی کیفی است.

     * * *

در سال 1382 شمسی مطایق با 1425 قمری بعد از نزدیک به دو سال بررسی ، مطالعه و مشورت با افراد فرهیخته از حوزه و دانشگاه ، انتشار نشریه را به صورت فصلنامه تخصصی مطالعات قرآن و حدیث آغاز نمودیم تا با جهت گیری صحیح ، حرکت در پرتو دو یادگار پیامبر(ص) ، کیفیت علمی بالا ، ژرف نگری در مسائل ، تبیین حقایق دینی با حوصله تمام و بدون جدال و تعصّب ،شناساندن ناشناخته ها و پرده برداری از حقایق مغفول وپنهان ، گامی برای درمان دردها برداریم.
نام نشریه را «سفینه » نامیده ایم ، به تبرک سفینه نجاتی که پیامبر خدا ، نوح نبی- علی نبینا و آله و علیهالسلام- اندکْ یارانِ مومن خود را در آن نشانید و از طوفان سهمگین و فراگیر آن روزگار رهانید و خداوند بزرگ در قرآن سترگ ، آن کشتی را « آیتی برای جهانیان» نامید.(عنکبوت، 15).
 همچنین می خواهیم سفینه نجاتی را به یاد آوریم که رسول خدا(ص) برای امّت خود – در هر زمان و زمین،تا قیام قیامت – برای رهایی آنها از طوفان سخت حوادث و فتنه ها شناسانده است. امیدواریم با به دست گرفتن «رایتِ هدایت » جلوه های دیگر از آن « آیت هدایت » را به مخاطبین خود – جامعه حوزوی و دانشگاهی و عموم پژوهشگران مسائل دینی – بشناسانیم ، گرچه اندک شمار باشیم .
در این راه دست همکاری و همدلی و هم زبانی و همراهی  به تمام باورداران و پیروان ثقلین می دهیم و به رافت و رحمت پدرانه حضرت ولی عصر (عج) امید می بندیم که همه ما را مشمول لطف خود قرار دهد.                                                                                                       انشاءالله
                                                                                           مدیر مسئول فصلنامه سفینه
                                                                                                محمد حسین شهری

 

 

خبرنامه

نــــام:

ایمیل: